Opryszczka… i co dalej.

HSV – wirus opryszczki.

Powszechny wirus w świecie człowieka. Najpopularniejsze są HSV-1(okolice głowy) I HSV-2 (narządy płciowe). Źródłem zakażenia jest zawsze człowiek i to niekoniecznie z widoczną opryszczką. Zakaża również ten, u kogo infekcja przebiega bezobjawowo. Po zakażeniu wirus przechodzi w stan uśpienia, w takim stanie może pozostać w ciele gospodarza do końca jego życia.
Wirus uaktywnia się pod wpływem różnych czynników: stres, osłabienie, przemarznięcie, menstruacja itp.

Klasyczny rozwój wirusa, to ból, mrowienie, pieczeni przechodzące w nadżerki na błonie śluzowej lub skórze.

W postępowaniu przy opryszczce najczęściej stosuje się acyklowir i jego pochodne, które łagodzą i skracają przebieg choroby.

W związku z poszukiwaniami alternatywy dla syntetycznych leków przeciwwirusowych, które obciążone są szeregiem działań niepożądanych, warto zwrócić uwagę na olejki eteryczne. Substancje o wielokierunkowym działaniu. M.in silnym działaniu antyseptycznym.

Prowadzono wiele badań pod kątem stosowania olejków eterycznych przeciwko HSV-1 HSV-2.

Najwyższą aktywnoś wykazały następujące olejki:
Olejek rumiankowy(Camomilla recutita), hyzopowy (Hyssopus officinalis) ,imbirowy (Zingiber officinalis), sandałowy Santalum album), tymiankowy (Thymus vulgaris), anyżowy Pimpinella anisum),melisowy (Melissa officinalis), miętowy (Mentha piperita), eukaliptusowy (Eucalyptus globulus) i olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia).

Należy zwrócić uwagę na fakt, że olejki są pomocne tylko w początkowej fazie infekcji, kiedy wirus jeszcze nie wniknął da wnętrza komórek.